Area Scoreboard 9-24

College Volleyball

Division II

Minnesota State-Moorhead 3, Minot State 0

MSM 28 25 25

MSU 26 14 21

MSM: Kills, Maggie Gruber 12, Morgan Gradishar 10; Assists, Casie Baer 25; Aces, Sydney Foss 2; Blocks, Kaitlyn VanWinkle 2; Digs, Amber Kremske 15.

MSU: Kills, Mallory Sall 17, Jen Dixon 11; Assists, Emily Byrne 32; Aces, Dixon 2; Blocks, Tarah Dabovich 1; Digs, Cindy Pelo 13, Dixon 12.

Around the NSIC

Northern State def. U-Mary 25-16, 25-12, 25-23

Augustana def. Southwest Minnesota 20-25, 16-25, 25-22, 25-23, 15-9

Minn-Duluth def. Minn-Crookston 25-23, 25-16, 25-10

Concordia-St. Paul def. Upper Iowa 25-21, 25-18, 25-16

Winona State def. Minnesota State 25-18, 25-23, 26-24

Bemidji State def. St. Cloud State 25-14, 25-21, 25-9

Wayne State def. Sioux Falls 25-19, 25-18, 25-16

Prep Football

Class AAA

East Region

Region Overall

Fargo South 2-0 4-0

Fargo Davies 2-0 4-0

West Fargo 2-0 2-2

Devils Lake 1-1 2-2

Fargo North 1-1 1-3

G.F. Red River 0-2 1-3

G.F. Central 0-2 1-3

Sheyenne 0-2 1-3

West Region

Region Overall

Century 2-0 2-2

Bismarck 1-0 3-0

Jamestown 1-1 3-1

Minot 1-1 2-2

Dickinson 1-1 1-3

Williston 0-1 1-2

Mandan 0-2 0-4

Class AA

East Region

Region Overall

Wahpeton 2-0 4-0

Shanley 2-0 3-1

Central Cass 2-0 3-1

Grafton 1-1 2-2

Kindred 1-1 1-3

Valley City 0-2 2-2

Maple Valley-Enderlin 0-2 0-4

Lisbon 0-2 0-4

West Region

Region Overall

St. Mary’s 2-0 4-0

Watford City 2-0 4-0

Bishop Ryan 2-0 4-0

Beulah 1-1 2-2

Dickinson Trinity 1-1 1-3

Central Dakota 0-2 1-3

Stanley-Powers Lake 0-2 0-4

Turtle Mountain 0-2 0-4

Class A

Region 1

Region Overall

Oakes 3-0 4-0

Carrington 3-0 4-0

Hillsboro-CV 2-1 3-1

Milnor-North Sargent 2-1 3-1

Linton-HMB 1-2 2-2

Northern Cass 1-2 2-2

Kidder County 0-3 0-4

Ellendale-Edgeley-Kulm 0-3 0-4

Region 2

Region Overall

North Prairie 3-0 4-1

Larimore 3-0 3-1

May-Port-CG 3-0 3-1

Park River-FL 2-1 3-1

Lakota-Edmore-DP 1-2 2-2

Langdon 1-2 2-2

North Border 0-3 1-3

Midway-Minto 0-3 0-4

Region 3

Region Overall

Lewis & Clark-OR 3-0 4-0

Des Lacs-Burlington 3-0 4-0

Rugby 3-0 4-0

Williams County 1-2 2-3

Velva 1-2 1-3

Harvey-Wells County 1-2 1-3

Bottineau 0-3 0-4

Surrey 0-3 0-4

Region 4

Region Overall

Hazen 3-0 4-0

Killdeer 3-0 4-0

Heart River 1-1 2-2

Garrison-Max 1-2 2-2

New Salem-Glen Ullin 1-2 2-2

Central McLean 1-2 2-2

Southern McLean 1-2 1-3

Standing Rock 0-2 0-2

9-man

Region 1

Region Overall

Richland 4-0 4-0

LaMoure-LM 4-1 4-1

Hankinson 3-1 3-1

South Border 3-1 3-1

Strasburg-Zeeland 2-2 2-2

Oak Grove 2-3 2-3

Wyndmere-Lidgerwood 1-4 1-4

Napoleon-Gackle-Streeter 1-4 1-4

Sargent Central 0-4 0-4

Region 2

Region Overall

Cavalier 4-0 5-0

Hatton-Northwood 4-0 4-0

North Star 3-1 3-1

Thompson 3-1 3-1

New Rockford-Sheyenne 2-3 2-3

Benson County 2-3 2-3

Finley-Sharon-Hope-Page 1-4 1-4

Drayton-Valley-Edinburg 1-4 1-4

Four Winds 0-4 0-4

Region 3

Region Overall

St. John 5-0 5-0

Westhope-Newburg-Glenburn 5-0 5-0

TGU 4-1 4-1

Divide County 3-2 3-2

Dunseith 3-2 3-2

Mohall-Lansford-Sherwood 2-3 2-3

Kenmare-Bowbells 1-4 1-4

New Town 1-4 1-4

Drake-Anamoose 1-4 1-4

Parshall-White Shield 0-5 0-5

Region 4

Region Overall

Grant County-Flasher 5-0 5-0

Shiloh Christian 4-0 4-0

Richardton-Taylor 4-1 4-1

Hettinger-Scranton 3-1 3-2

Mott-Regent 2-3 2-3

Bowman County 1-3 1-3

Beach 1-4 1-4

Center-Stanton 0-4 0-4

Trenton-Trinity Christian 0-4 0-4

Prep Volleyball

Class A

Minot 3, Williston 1

Wil 23 16 25 27

Min 25 25 16 29

Wil: Kills, Kate Nice 18, Keyanna Enget 10, Jocelyn Lysne 5; Assists, Enget 15, Alea McIvor 11; Aces, Hannah Kitzan 3, Lysne 2, Cami Collings 2; Blocks, Enget 2; Digs, Collings 22, Nice 22, Kitzan 14

Min: Kills, Brooke Suko 18, Melora Haagenson 7, Kaitlyn Stenberg 6, Malena Lennon 6; Assists, Meggan Wahl 20, Sydney Gerding 19; Aces, Stenberg 4, Gerding 1, Suko 1, Mackinzy MacIver 1; Blocks, Haagenson 2, Stenberg 1, Suko 1, Annika Arnod 1; Digs, Lennon 22, Suko 20, MacIver 14

Class B

Our Redeemer’s Christian School 3, Des Lacs-Burlington 0

ORCS 25 25 25

DL-B 15 22 21

ORCS: Kills, Makayla Gartner 10, Morgan Olson 9, Gabi Boeckel 6, Lauren Hendrickson 3; Assists, Karlee Zablotney 18, Olson 7; Aces, McKensie Popinga 6, Ryliegh Popinga 1; Blocks, Gartner 4, Zablotney 1; Digs, Hendrickson 17, Olson 7

DL-B: Kills, Megan DeGree 7, Brittany DeGree 5; Assists, Emily Hunt 17; Aces, none; Blocks, Megan DeGree 3, Brittany DeGree 3; Digs, Erica Moen 6, Taylor Best 5

Dickinson Trinity 3, Hazen 2

H 25 21 23 25 8

DT 19 25 25 16 15

H: Kills, Stephanie Ziegler 14, Autumn Johnson 10, Krista Slaubaugh 8, Kayla Lindquist 6; Assists, Lindquist 42; Aces, Slaubaugh 5, Dakota Wood 3; Blocks, Eva Byerley 6, Slaubaugh 5, Lindquist 3; Digs, Wood 15, Ziegler 10.

Dickinson Trinity stats not reported.

Watford City 3, Ray 1

WC 25 25 25 25

R 27 14 22 18

WC: Kills, Ricky Lindley 12, Katie Mogen 11, Emily Signeri 6; Assists, Tarynn Jacobson 21, Alli Mogen 10; Aces, Katie Mogen 2; Blocks, Katie Mogen 6, Segneri 6; Digs, Bailee Garmann 11, Kara Langerud 10, Addison Sundeen 6.

R: Kills, Sidnee Nelson 13, Hayden Slikker 10; Assists, Brenna Hill 17, Allison Ziebarth 12; Aces, Slikker 4, Hill 4, Nelson 2; Blocks, Slikker 1; Digs, Hill 17, Ziebarth 16, Maari Dolan 16, Slikker 12, Marissa Veach 11.

Mohall-Lansford-Sherwood 3, Berthold 1

MLS 20 25 25 25

B 25 16 21 18

MLS: Kills, Callie Carlson 17, Hailee Depute 14, Macy Feland 3; Assists, Emily Abernathey 30; Aces, Morgan Depute 2; Blocks, Feland 4, Macy Sundahl 2; Digs, Hailee Depute 12, Becca Schoenberg 12

B: Kills, Madison Erickson 13, Trisha Howell 9, Cassidy Limke 8; Assists, Emily Ryan 33; Aces, Erickson 1, Howell 1, Lanie Kunz 1; Blocks, Erickson 5, Limke 4, Howell 2; Digs, Lindsey Vangsness 11, Kunz 9, Limke 9

Sawyer 3, Underwood 1

U 24 25 23 18

S 26 23 25 25

U: Kills, Maria Wirtz 4, Madison Holm 4, Erin Dammann 4; Assists, Lindsey Landenberger 8, Kaylie Wilson 3; Aces, Lindsey Duben 6, Dammann 2, Wirtz 2; Blocks, Landenberger 2, Wirtz 1, Holm 1; Digs, Duben 22, Brooke Weisenberger 18, Chailee Berg 15, Dammann 12

S: Kills, Kyler Roteliuk 10, Mara Roteliuk 8; Assists, Paige Brabandt 36; Aces, Brabandt 5, Mara Roteliuk 5, Meghan Mahoney 4; Blocks, Mara Roteliuk 10, Kyler Roteliuk 9; Digs, Mahoney 18, Kyler Roteliuk 14, Olivia Tafelmeyer 12

Burke County 3, Divide County 1

BC 19 25 25 25

DC 25 14 20 22

BC: Kills, Lakin Peterson 11, Heidi Knutson 5, Brook Blom 4; Assists, Taylor Peterson 13; Reese Heinrich 5; Aces, Haley Allen 3, Knutson 2, Lakin Peterson 2; Blocks, Lakin Peterson 7, Blom 3; Digs, none.

DC: Kills, Hannah Jacobs 12, Kari Sabe 6, Hailey Burk 3; Assists, Kellie Ekness 8, Sabe 8; Aces, McKenzie Ossin 3, Sierra Grote 2, Ashley McCoy 2, Sabe 2; Blocks, Jacobs 3, Burk 1, Kasha Bakewell 1; Digs, Burk 7

Powers Lake 3, Trenton 0

PL 25 25 25

T 19 21 16

Stats not reported.

Bottineau 3,

Newburg-Westhope 0

NW 23 12 22

B 25 25 25

NW: Kills, Halima Khalifa 4, Paiga Stratton 3, Maddy Lodoen 3; Assists, Molly Lodoen 7, Mayce Brodehl 6; Aces, Maddy Lodoen 2, Molly Lodoen 2, Hannah Tofteland 2; Blocks, Lauren Mach 4; Digs, Stratton 9, Molly Lodoen 8, Tofteland 7

B: Kills, Stephanie Brenden 9, Paige Vad 8, Jocelyn Jahner 5; Assists, Baylee Grenier 21; Aces, Shelby Grenier 3, Taisyn Rodriguez 2, Brenden 2; Blocks, Jahner 1, Skyler Patterson 1; Digs, Brenden 6, Grenier 6, Megan Fix 6

Drake-Anamoose 3,

New Rockford 0

NR 13 23 13

D-A 25 25 25

NR: Stats not reported.

D-A: Kills, Kailey Lemer 4, Gracee Buri 3, Amber Windish 3; Assists, Lemer 3, Buri 3, Georgiana Eidmann 2; Aces, Eidmann 3, Buri 2, Windish 2, Lemer 2; Blocks, Eidmann 4, Lemer 2; Digs, Haley Duchsherer 6, Windish 3, Tori Torgerson 3

Rugby 3, TGU 0

TGU 18 13 19

R 25 25 25

TGU: Kills, Angie Anderson 4, Kayla Ness 2, Kenzie Bryn 2; Assists, Sam Drader 11; Aces, Bryn 2 Blocks, Anderson 2, Ness 1; Digs, Ness 8, Drader 5

R: Kills, Darby Deckert 6, Emily Stier 6, Elizabeth Blessum 5; Assists, Shea Hedlebaugh 19, Alyssa Mattern 8; Aces, Mattern 4, Deckert 2, Stier 2; Blocks, Stier 2; Digs, Alicia Leier 5, Deckert 4, Mattern 4

Beulah 3, Beach 1

Bea. 19 23 25 17

Beu. 25 25 23 25

Beach: Kills, Channa Clarin 13, Lateasha Lechler 6; Assists, Ashlynn Dietz 22; Aces, Lechler 2, Dietz 1; Blocks, Clarin 7, Lechler 5; Digs, Brooklynn Zachmann 1

Beulah: Kills, Jaime Murschel 29, Delaney Johansen 17, Nicole Schramm 11; Assists, Kourtney Hintz 54; Aces, Schramm 4, Johansen 2, Nessa Iverson 2, Abby Schantz 2; Blocks, none; Digs, Murschel 16, Johansen 16, Schramm 15, Hintz 7

Harvey-Wells County 3, Velva 0

HWC 25 25 25

V 16 13 8

Stats not reported.

Kidder County 3, Washburn 0

Wa 23 14 17

KC 25 25 25

Wa: Kills, Kenady Hansen 4, Brandi Holznagel 3, Emily Russell 2; Assists, Carly Freeman 8; Aces, Kaden Shulte 2; Blocks, Janetta VanderWal 5, Hansen 4; Digs, Holznagel 11, Shulte 9, VanderWal 5

KC: Kills, Abby Randall 7, Kacey Koester 9, Bethany Rath 7; Assists, Jenna Nicholson 30; Aces, Rath 2, Nicholson 2, Randall 2; Blocks, Randall 1, Nicholson 1, Koester 1, Sydney Olson 1; Digs, Rath 19, Nicholson 14, Randall 9, Paige Schmidt 9

Events

MSU 3-on-3 Fall Basketball Tournament

When: Saturday, Oct. 4

Where: Minot State Dome

Who: Open to boys and girls grades 3-8 and adult men and women.

Cost: $75 per team

Register at www.msubeaverscamps.com.

Andrew Crockett Fall Classic

Basketball Tournament

Where: Minot

When: Nov. 15-16

Divisions: Boys, grades 5, 6, 7 and 8

Cost: $130

Contact: Bob Daws, (701) 720-3244, email: andycrockettbb@gmail.com

Website: www.bishopryan.com

Contact Daws for more information.

MSU youth basketball clinics

The Minot State men’s basketball program will host youth basketball clinics throughout September and October. Sessions will include individual skill development drills focused on ball handling, shooting and basic basketball fundamentals.

When: Sunday nights, 6-7 p.m. (final clinic on Oct. 12); registration at 5:30 p.m.

Where: MSU Dome

Who: Boys and girls, grades 5-12

Cost: $10 per session

For more information, contact coach Kevin Hurd at (701) 858-4812.